بمب‌های الکترومغناطیسی؛ حملة خاموش

نوع مقاله : مقاله ترویجی

نویسنده

دانشجوی کارشناسی مهندسی مکانیک دانشگاه شهید بهشتی

چکیده

بسیاری از وسایل پیرامون ما به الکتریسیته نیاز دارند و بخش عمده‌ای از زندگی ما به جریان برق متکی است. برخی از وسایل مانند تلویزیون‌، لامپ، گرم‌کننده‌های برقی و... همگی به انرژی برق نیازدارند. تصور کنید بر اثر اتفاقی، تمامی وسایل الکترونیکی شما از کار بیفتد. ادامة زندگی در شرایط اگر هم ممکن باشد، مطمئناً بسیار سخت خواهد بود.
حال اگر چنین مشکلی را در مقیاسی بزرگ‌تر فرض کنیم این مشکلات هم بزرگ‌تر می‌شوند. به عنوان مثال در یک شهر خدمات اجتماعی از قبیل اورژانس، پلیس و تجهیزات بیمارستانی همه از کار می‌افتند. مشکلاتی از این قبیل ممکن است حتی منجر به مرگ انسان هم بشود. کارخانه‌های مواد غذایی بر اثر از کار افتادن سردخانه‌هایشان متحمل میلیاردها تومان ضرر می‌شوند و درصورتی که این وضعیت باقی بماند، نیرو‌های دولتی و خدمات دولتی هم از کار خواهند افتاد. با توجه به این گفته‌ها، یکی از جدی ترین نیاز‌های بشر نیروی الکتریکی است.
بمب‌های الکترومغناطیسی دسته‌ای از تسلیحات نظامی هستند که با انتشار امواج قدرتمند الکترومغناطیس تا فواصل زیاد، به دستگاه‌هایی که بر مبنای نیروی الکتریکی کار می‌کنند، آسیب‌های جبران ناپذیری می‌زنند.

کلیدواژه‌ها